Zázvor – pro chuť i pro zdraví
Pikantní pomocník
Zázvor lékařský (Zingiber officinale) v podobě práškového koření není v české kuchyni žádnou novinkou. U nás je například neodmyslitelnou kořenící přísadou zabijačkových výrobků a v některých rodinách si zase nedovedou představit Vánoce bez zázvorek.
S čerstvým oddenkem jsem se setkala až o mnoho let později, ale i ten si brzy získal mou přízeň a ráda jej používám nejen při přípravě pokrmů inspirovaných asijskou kuchyní.
A samozřejmě se jej také pokouším pěstovat.


Původ a použití
Původ zázvoru sahá do jižní a východní Asie, kde se již po mnohá tisíciletí používá nejen jako koření dávající jídlu typickou ostrou chuť a specifické aroma, ale také jako významná součást tradiční čínské a indické medicíny. Snad nejznámější jsou jeho účinky proti žaludeční nevolnosti (a to jak při cestování, tak třeba i v těhotenství). Také podporuje trávení, působí proti nadýmání, při léčbě kašle a rýmy a v době chřipkových epidemií je vhodnou prevencí.
Možná už jste se setkali i s kandovaným zázvorem. Jeho přidání do misky se sušeným ovocem má několik výhod: nejen že se nám vyhýbají všemožné virózy, ale nachází-li se miska v kanceláři na pracovním stole, tak se jí nejspíš začnou vyhýbat nenechaví mlsouni. On totiž kandovaný zázvor vzhledem připomíná ananas, a když se do něj neznalý „lupič“ s chutí zakousne, tak to nebývá milé překvapení. Typická štiplavá chuť dokáže nenechavce celkem dobře vytrestat.
Zázvorový čaj
Hřejivý zázvorový čaj nejen uklidní žaludek, ale také podpoří imunitu a příjemně zahřeje v chladných dnech.
- 2 lžičky krájeného nebo strouhaného zázvoru
- 250 ml vroucí vody
- med a citron (dle chuti)
Oloupaný zázvor nakrájíme na tenké plátky, jemné nudličky či nastrouháme. Vložíme do šálku na čaj – volně nebo v sítku.
Zalijeme vroucí vodou a necháme stát přikryté asi pět minut.
Podle chuti přidáme med a citron. Pijeme horké – jeden až dva šálky za den.

Přeji dobrou chuť a pevné zdraví!